Bemutatkozás
A Kék Madár Alapítvány1991-ben jött létre és működik szép és egyre növekvő eredményekkel.
Lakatos György fagottművész, alapító 1991-ben egy hangversenyt szervezett Barátaival, művésztársaival – Kocsis Zoltán zongoraművész, Berkes Kálmán
klarinétművész -, melynek bevételéből létrejött az alapítvány. A következő évben ismét csak egy rendezvény volt, majd 1993 óta minden évben megrendeztük a Kék Madár Fesztivált, melynek bevétele Kalocsa és környéke tartósan és súlyosan beteg gyermekeinek támogatását szolgálja.
A Kék Madár Alapítvány a beteg gyermekekért küldetése a gondoskodás, a segíteni és tenni akarás, és az egymásnak adható legnagyobb és legfontosabb dolog: a szeretet. Azokon segíteni, akik a legrászorultabbak, akikről sokan nem is tudnak: a hátrányos helyzetű és súlyosan beteg gyermekeken. Hosszú éveken keresztül a Kalocsai Városi Kórház Gyermekosztályát támogattuk, majd hogy a támogatás hathatósabb, közvetlenebb legyen 1998-ban az alapítvány kiterjesztette tevékenységét. Minden év kora tavaszán pályázatot írunk ki súlyosan és tartósan beteg gyermekeket ápoló családok támogatására, akik Kalocsán és környékén, falvakban, községekben, tanyákon élnek és nevelik beteg gyermeküket. Az alapítvány a pályázati támogatásokkal az évek során 1220 beteg gyermek gyógyulásához tudott hozzájárulni 86,7 millió Ft-tal.
Az Alapítvány Kuratóriuma:
Elnök: Dr. Réfy Miklós
Tagok: Asperján Istvánné, Dr. Lei Gábor, Fehérvári István, Madura Tünde
Titkár: Soponyainé Nagy Edit
A támogatások alapját, a Kék Madár Fesztivált Kalocsán, egy tizenhatezres lélekszámú kisvárosban rendezzük meg minden évben. A környék zenei életében meghatározó, a városban pedig vezető szerepet tölt be ez az összművészeti, általában három napos rendezvény, mely Kalocsa Város Önkormányzatának támogatását is élvezi.
Az első napon, pénteken képzőművészeti kiállítás, komolyzenei hangverseny, este jazz-, népzenei-koncert a program. Szombaton délelőtt az ország legjobb kézműves mestereinek bemutatójával és vásárral indul a nap, látványos, szórakoztató gyermekműsorral kedveskedünk a kicsiknek, este színházi előadás, mely után a sétáló utcában könnyűzenei koncert a program. Vasárnap délelőtt népzenei műsor, délután könnyűzenei koncert, este ismét a komolyzene jeles képviselőinek hangversenyével zárul a 3 napos rendezvénysorozat. Mindig igyekeztünk a nemzetközi és a magyar zenei élet legkiválóbb eladóművészeit, zenekarait, kamaraegyütteseit megnyerni!
Fellépőink olyan művészek, akikre nemzeti, sőt nemzetközi szinten is büszkék lehetünk. A fellépő művészek teljes névsora itt megtekinthető:
A komolyzenei koncertek általában nagy stábot mozgatnak meg: a nyitó és a záró koncertek zenekara, esetleg énekkara teljes létszáma 80-110 fő, A gyermekműsorok és minden további program szereplőinek száma 10-20 fő között mozog, ez minden évben 200- 300 művészt jelent, akik megtisztelnek bennünket fellépésükkel. A művészek nem kérnek tiszteletdíjat, de minden egyébért, a kottakölcsönzésért, a hangolásokért, a hangtechnikáért, a szállításokért, az utazásért mind-mind fizetnünk kell. Igyekszünk a művészeket vendégül látni, ezzel is megköszönve fellépésüket, segítségüket.
A Fesztivál szervezéséről
A Fesztivál szervezőbizottsága egy kis helyi csapat, akik mind természetesen ingyen – nagy lelkesedéssel végzik munkájukat. Vannak köztük orvosok, tanárok, közművelődési dolgozók, magánemberek, akik pusztán lelkesedésből, az Ügy iránti elkötelezettségből segítik a Fesztivál megszervezését.
1993-ban alakult ki jellegzetes arculata a Fesztivál kiadványainak, mely egy kiterjesztett szárnyú Kék Madár az óceán felett (Renée Magritte: A nagy család című festménye), ez a jelkép minden prospektusunkon megjelenik. Hol teljes kékes-zöldes háttérrel – műsorfüzet, színes szórólapok, hol pedig csak a kék madár sziluettje.
- Zászlóinkat (80 darab van, fehér selyem, kék madárral) a Fesztivált megelőző napon helyezzük el a város főutcáján, ahol a rendezvény helyszíneink vannak (régebben a Művelődési Központ udvara, a Katolikus Iskola), a Szent István király Templom, valamint a Sétáló utca a Városi Színházzal
- Lobogóinkat a műsorok helyszínén a színpad háttereként helyezzük el.
- A helyi médiumok: Korona Rádió, Kalocsa Város Televíziója, Kalocsai Néplap, Kalocsai Újság, – már hetekkel előbb közlik a terveket, majd a pontos programot, valamint folyamatosan közvetítik műsorainkat, a Televízió már a fesztivál ideje alatt.
- Az országos médiumoknak postán, sajtótájékoztató útján, személyesen (Lakatos György) juttatjuk el anyagainkat.
- A Sétáló utcában felállított „Madárház” egy a kis kék faház zászlókkal, plakátokkal díszítve egy héttel a fesztivál kezdése előtt nyit és a fesztivál alatt folyamatosan nyitva áll. A házikónak nagy sikere van, műsorfüzeteket, szórólapokat osztunk, zászlót, pólót lehet vásárolni, tájékoztatást kérni rendezvényekről. Nyugdíjas tanárok vállalták ezt a munkát.
Teljes körű propaganda folyik, a közművelődési intézmények, polgármesteri hivatalok, kórházak, plébániák, iskolák, óvodák részére küldünk minden szóróanyagból, műsorfüzetből. Van facebook oldalunk és honlapunk, melyeken hírt adunk műsorainkról és az alapítványról. Facebook oldalunk
S végül arról, hogy miért éppen Kalocsán?
Kalocsa országos jelentőségű egyházi székhely (Érsekség), jelentős és világszerte ismert és elismert népművészettel, paprikával, az – összesen a világon három helyen létező – Schöffer toronnyal. A városban és környékén több szálloda működik, egyre több a panzió és a vendéglátóhely, így folyamatosan növekednek lehetőségeink a vendégek fogadására.
Több európai országból és a tengeren túlról is érkezik hozzánk turistacsoport, közel van a Dunapart, – kikötővel, csárdával, éttermekkel, rendszeresen érkező kirándulóhajókkal, melyeknek programján szerepel a város nevezetességeinek, múzeumainak, népművészetének, egyedülálló műkincseinek (Érseki Könyvtár) megtekintése is. Ezekbe a programokba évek óta beilleszkednek a Fesztivál hangversenyei, operaelőadásai, színházi előadásai, látványos programjai. Több éve működik a közelben egy csodálatos „kirándulóhely”, Bakódpuszta – lovardával, lovasbemutatókkal, ahova szintén kirándulhatnak az idelátogatók. Így a közvetlen környéken olyan turisztikai látványosságok vannak, melyek egymást erősíthetik.
Végül, de legfőképpen, mivel Lakatos György kalocsai származású fagottművész, városunk díszpolgára az alapító, a Fesztivál művészeti vezetője, az egész ügy megálmodója és mozgatórugója!